Zarobki kobiet vs. zarobki mężczyzn – nierówna walka płci

Wydawać by się mogło, że wynagrodzenie powinno być uzależnione od efektywności w pracy oraz zaagażowania w powierzone zadania. Skąd w takim razie bierze się zależność pomiędzy płcią a zarobkami? Od kiedy płeć odgrywa istotną rolę w finansach? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją?

Różnice w wynagrodzeniach są znaczne, kobiety niestety wciąż otrzymują o wiele mniejsze pensje niż mężczyźni. Biorąc pod uwagę szczebel zarządzania, zajmowane stanowisko czy posiadane wyształcenie, zarobki mogą różnić się nawet o 80%. Powszechnie wiadomo, że kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni, mimo to rzadko można je zobaczyć na liście najbogatszych osób wśród zarządów wielkich firm. Dlaczego? Być może przyczyną jest „szklany sufit”, który uniemożliwia awans. Czy możliwe zatem aby niewidzialne przeszkody utrudniały dostęp do bardziej atrakcyjnych stanowisk? Niestety w Polsce w dalszym ciągu można zauważyć, że wiele osób wierzy w stereotypy płciowe. Istnienie stereotypów oraz uprzedzeń wobec płci pięknej wpływa bardzo negatywnie na opienię kobiet na swój własny temat. Ocena własnych możliwości ulega wpływom innych osób przez co kobiety są przeświadczone o tym, że ich zasoby są mniejsze a możliwości ograniczone.

Istnieje również podgląd mówiący, że kobiety poprostu pracują pod każdym względem krócej. Rzadziej również biorą nadgodziny, za to dwukrotnie częściej zwalniają się w celu wizyty u lekarza. Kobiety również nie wybierają zawodów, które mogłyby być niebezpieczne a co za tym idzie lepiej płatne. Dane statystyczne ujawniają, że to ponad 94% wypadków spotyka mężczyzn w pracy. Płeć piękna wybiera również częściej niskopłatne zawody, które są jednak bardziej satysfakcjonujące. Co z kolei ma wpływ na niską zdolność kredytową. Kobiety również posiadają inne priorytety przez co zużywane przez nie dobra w celu zapokojenia potrzeb są odmienne niż w przypadku mężczyzn. Style konsumpcji zależą zatem również od płci.

K.Ostafin

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.