Różnice między pożyczką a kredytem gotówkowym

Eksperci tłumaczą: Różnice między kredytem gotówkowym a pożyczką gotówkową

Jak pokazują badania 98% Polaków nie zna różnicy między pożyczką gotówkową, a kredytem gotówkowym. Poprosiliśmy eksperta od bankowości, profesora Tadeusza Rybnickiego o proste wyjaśnienie różnic między kredytem gotówkowym, a pożyczką gotówkową. Wzięcie pożyczki skutkuje innymi konsekwencjami prawnymi ekonomicznymi dla zaciągającego dług.

Różnica nr 1: Ochrona przy pożyczce gotówkowej i kredycie gotówkowym

Pożyczka gotówkowa – pierwsza i zasadnicza różnica dotyczy tego kto może udzielić pożyczki. Otóż wedle polskiego prawa pożyczkę może udzielić każdy kto jest właścicielem pieniędzy. Może to być osoba fizyczna lub instytucja. Warunek jest tylko jeden – pożyczkodawca musi być właścicielem pieniędzy. Dlatego też przy braniu pożyczki broni nas kodeks cywilny. Inaczej jest przy kredytach gotówkowych – otóż banki, które udzielają takich kredytów nie muszą być właścicielami pieniędzy. Mogą one pochodzić z depozytów innych ludzi. Wynika z tego, że kredytów gotówkowych mogą udzielać wyłącznie banki. Dlatego też jesteśmy tu chronieni prawem bankowym.

Różnica nr 2: Cel pożyczki lub kredytu gotówkowego

Przy pożyczce gotówkowej osoba, która wzięła pożyczkę gotówkową zawsze może ją dowolnie wydać. W przypadku kredytu gotówkowego ma w teorii obowiązek wydać ją na wcześniej zdefiniowany cel. Jeżeli zaciągnęliśmy kredyt gotówkowy i wydaliśmy go niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, bank może od nas zażądać natychmiastowej spłaty zadłużenia.

Różnica nr 3: Termin zwrotu pieniędzy

Przy umowie kredytu gotówkowego kredytodawca ma obowiązek zastrzec w umowie dokładny termin zwrotu kredytu gotówkowego. Przy umowie pożyczki gotówkowej nie ma takiego wymogu jednak w praktyce zawsze podaje się dokładny termin obu produktów finansowych – zarówno pożyczki gotówkowej jak i kredytu gotówkowego.

Różnica nr 4: Własność pożyczonych pieniędzy

W przypadku pożyczki gotówkowej stajemy się właścicielami pożyczonych pieniędzy i możemy nimi dobrowolnie dysponować. Jeżeli bierzemy kredyt to bank przekazuje nam pieniądze do naszej dyspozycji określoną sumę pieniędzy, ale prawnie nie jest to nasza własność. Jednak ta różnica nie jest istotna z punktu widzenia pożyczającego pieniądze. W praktyce dla osoby, która pożyczyła pieniądze nie ma znaczenia czyja jest własność pieniędzy.

Różnica nr 5: Oprocentowanie pożyczki gotówkowej i kredytu

W teorii pożyczka gotówkowa może być nieoprocentowana. Jednak w praktyce przy korzystaniu z usług banków i instytucji taka sytuacja nie występuje. Nie ma reguły od co jest niżej oprocentowane – kredyt czy pożyczka. Wszystko zależy od banku lub instytucji finansowej i cech ich produktów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Pożyczki i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.