Okres spłaty pożyczki

Okres spłaty pożyczki to czas, w jakim zobowiązujemy się spłacić zaciągniętą pożyczkę w banku lub instytucji parabankowej. Pożyczkę spłacamy za pomocą rat stałych lub takich, które z miesiąca na miesiąc, zmniejszają się bądź zwiększają.

Zależność jest prosta: im dłuższy okres spłaty pożyczki, tym niższa jej rata miesięczna, ale jednocześnie całkowity koszt pożyczki wzrasta o odsetki, które płacimy właśnie dlatego, że wydłużamy okres spłaty. Korzystna niska miesięczna rata pożyczki oznacza dużo mniej korzystną nadpłatę pożyczki. Zatem bardziej opłacalna może się okazać wyższa rata miesięczna – czyli de facto krótszy okres spłaty.

Okres spłaty zależy od wysokość zaciąganej pożyczki i naszej wydolności finansowej. W zależności od rodzaju pożyczki zmienia się też okres spłaty. Okres spłaty przeciętnej pożyczki gotówkowej trwa od 1 roku do 8 lat (średnio 2-5 lat). Z kolei pożyczka krótkoterminowa, tzw. chwilówka, charakteryzuje się bardzo krótkim okresem spłaty, a to pociąga za sobą wysokie oprocentowanie i jeszcze wyższe odsetki. Natomiast kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe – zaciągane na 10-40 lat (przeważnie 20,30 lat). W tym przypadku bądźmy bardzo ostrożni i uważni. Kredyt hipoteczny jest wysoki, zatem zobowiązuje praktycznie na całe życie, często całą rodzinę, a jego zabezpieczenie to przecież nasz dom. Okres spłaty – indywidualnie ustalany – zależy od wieku kredytobiorcy (maks. wiek w chwili zakończenia okresu kredytowania to zazwyczaj 70 lat), od wartości nieruchomości i tego, czy brane są pod uwagę dzieci kredytobiorcy. Im dłuższy okres spłaty tym niższa rata, ale i wyższe odsetki. W ciągu 30 lat kredytowania zapłacimy ponad 2 razy więcej niż pożyczyliśmy. Hipotekę rozpatrujmy w kontekście całkowitego kosztu kredytu, a nie pod kątem korzystnie wyglądającej niskiej raty miesięcznej i jak najdłuższego okresu spłaty. Najlepiej, jeśli rata kredytu wynosi od 25 do 40% dochodów netto gospodarstwa domowego (co, zależy od: wysokości dochodu, ilości osób w rodzinie, a także innych miesięcznych zobowiązań).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Kredyt, Pożyczki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.