Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Coraz więcej z nas marzy o swoim własnym mieszkaniu. Myślimy, dlatego często o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Sprawa wydaje się być prosta, jednakże najpierw powinniśmy dowiedzieć się, jakie musimy spełnić warunki, aby otrzymać kredyt na wymarzone cztery kąty. Na pewno nie każdy z nas jest stworzony do tak zwanej papierkowej roboty, dlatego tutaj w kilku punktach najważniejsze dokumenty, które powinniśmy skompletować oraz warunki, które powinniśmy spełniać.

Oferty banków zmieniają się dość szybko, niektóre wymagają od nas wkładu własnego inne nie. Zmienia się to z biegiem czasu, ale zwykle jest nieodłącznym warunkiem otrzymania kredytu.

Inne warunki:

1.    Zatrudnienie – najłatwiej będzie otrzymać nam kredyt, jeżeli posiadamy zatrudnienie stałe na czas nieokreślony. Większy problem z uzyskaniem kredytu mogą mieć osoby posiadające własną działalność gospodarczą.
2.    Dowód osobisty, potwierdzenie tożsamości oraz miejsca zamieszkania
3.    Dochody – jeden z ważniejszych warunków, należy przedstawić swoje dochody z okresu od 3 do 6 miesięcy
4.    Potwierdzenie zatrudnienia – wszystkie dane kontaktowe firmy oraz NIN – numer ubezpieczenia National Insurance
5.    Inne kredyty bądź pożyczki –jesteśmy zobowiązani przedstawić bankowi nasze inne zadłużenia.
Jeżeli zależy nam na czasie najlepszym sposobem będzie umówienie się bezpośrednio z doradcą i dostarczenie mu wszystkich dokumentów za jednym razem.
Musimy liczyć się z okresem oczekiwania na odpowiedź banku. Często nieprzewidziane sytuacje mogą wpłynąć na odmowę, dlatego warto się zabezpieczyć i złożyć wnioski, w co najmniej dwóch bankach. Uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest prostym zadaniem, musimy często uzbroić się w cierpliwość gdyż okres oczekiwania to około 2 tygodnie.
Ważnym aspektem jest również obliczenie zdolności kredytowej.  Możemy także dodać do tego dochody, które otrzymaliśmy z umów o zlecenie, dzieło. Renty oraz emerytury przyznane na okres dłuższy niż zaciągamy kredyt także świadczą o naszej zdolności kredytowej. Podsumowując wszystkie regularne dochody będą działały na naszą korzyść, ale od wszystkie są zawsze wyjątki.
Wszelkiego rodzaju zasiłki dla bezrobotnych, macierzyńskie, alimenty dochody z lokat nie są brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej.
Warto wiedzieć!
Banki przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny zwracają uwagę również na nasz wiek. Osobom do 35 roku życia, posiadającym rodzinę, dzieci mimo niższej zdolności kredytowej łatwiej jest otrzymać kredyt. Polega to na analizie, która pokazuje większą odpowiedzialność osób ustabilizowanych życiowo, dlatego jesteśmy bardziej wiarygodni dla banku.

Wszystkie wymienione powyżej czynniki powinny pomóc w sprawnym otrzymaniu kredytu hipotecznego. Pamiętajmy, że jest to decyzja bardzo poważna, więc nie należy na pewno podejmować jej pochopnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Kredyt hipoteczny i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.