Coraz większe problemy Polaków z uzyskaniem zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to główny wyznacznik tego czy uda nam się dostać kredyt hipoteczny na wymarzony dom, mieszkanie, lub kredyt gotówkowy na inne cele. Co kryje się dokładnie pod pojęciem zdolność kredytowa? Otóż jest to nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu, wraz z odsetkami, bez opóźnień w spłacie. Część informacji banki mogą zaczerpnąć z Biura Informacji Kredytowej w której znajdują się informacje jak kształtowała się spłata wcześniej zaciągniętych kredytów. Jeśli bank lub instytucja kredytowa dokonując sprawdzenia naszej zdolności stwierdzi, że jesteśmy niewiarygodni , lub nie będziemy w stanie spłacić kredytu w wysokości jaki chcielibyśmy zaciągnąć, może odmówić udzielenia nam kredytu, lub zmniejszenie pożyczonej kwoty.

W ostatnich latach kryzys finansowy w Europie i na świecie sprawia, że coraz mniej ludzi posiada zdolność kredytową. Nie inaczej jest w przypadku polskich rodzin. Jeszcze kilka lat temu przeciętna polska rodzina była w stanie zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania bez większego problemu. Dziś jest to dużo cięższą sprawą.

Odrębną sprawą jest to, że w dużej mierze właśnie przez udzielanie wysokich kredytów osobom nieposiadającym zdolności kredytowej mamy taką, a nie inna sytuację finansową na świecie. Banki chciały sprzedać jak najwięcej kredytów, mając jako zabezpieczenie jedynie krótkoterminowe depozyty, najczęściej konta oszczędnościowe, które mogły być do natychmiastowej wymagalności klientów. W razie wycofania środków z depozytów i zaprzestania spłaty kredytów przez kredytobiorców, banki zaczęły upadać jeden po drugim.

Posiadanie zdolności kredytowej to w dzisiejszych czasach właściwie jedyna możliwość dla zwykłych obywateli wybudowania własnego domu, zakupu mieszkania, lub spełnienia innych marzeń. Samym oszczędzaniem, nawet z równoczesnym inwestowaniem tych oszczędności, dopiero po kilkunastu latach będziemy w stanie przeznaczyć te środki na urzeczywistnienie marzeń.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt hipoteczny i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.