Co zrobić gdy kredyt przewyższa nasze miesięczne wynagrodzenie?

W wielu przypadkach kredytobiorca nie bierze pod uwagę sytuacji nagłej straty płynności finansowej, która powoduje komplikacje w spłacie należności podług banku. To niestety coraz częstszy błąd, który może skutkować bardzo dużymi i nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi. Zawsze jednak można uratować się przed ponagleniami czy kosztownymi monitami, które zwiększają nasze zadłużenie.

Przykładem najczęściej wymienianym jest kredyt hipoteczny, który jest obarczony bardzo dużym ryzykiem i ogromnymi kosztami, jak i samą kwotą, którą kredytobiorca pożycza na długi okres kredytowania. Zawsze można pożyczyć od rodziny przyjaciół, znajomych, ale to nie gwarantuje nam spłaty całości naszego dużego zobowiązania.

Jednym z rozwiązań może też być pożyczenie pieniędzy od tak zwanych szybkich pożyczek bez BIK – u, ale to najgorsze z rozwiązań jakie można zaproponować zadłużonemu. Wpada on w pętlę kredytową, która powoduje coraz większe kłopoty finansowe. To tylko pozorne rozwiązanie, które w rzeczywistości generuje jeszcze większy dług.

Są też instytucje, które pozwalają na pożyczenie większej ilości pieniędzy na długi okres kredytowania ze zmniejszonymi ratami. Dzięki takim rozwiązaniom nasze wyrównanie zaległości względem kredytu hipotecznego jest dużo szybsze, a co za tym idzie rata jest mniejsza niż ta podstawowa z kredytu hipotecznego. Wszystko to jednak powoduje pozorne spłacenie zobowiązań, które po jakimś czasie się wyrównają i spowodują jeszcze większe zadłużenie.

Dlatego też bank proponuje wiele możliwości uchronienia się przed takimi wydarzeniami. Proponowany jest pakiet bezpieczeństwa, który pozwala bezrobotnemu zawiesić spłatę na jakiś czas na podstawie poświadczenia z urzędu pracy. Można samemu kontaktować się z bankiem w takiej sprawie. Dzięki temu przedstawiamy swoją sytuację żywemu człowiekowi, który może spojrzeć na naszą sytuację inaczej.

Można wtedy wnioskować o rozłożenie zobowiązanie kwoty na mniejsze raty lub zatrzymanie kredytu z wydłużeniem okresu kredytowania. Tylko po to aby bank nie musiał naliczać odsetek, a kredytobiorca mógł spłacić swoje zobowiązanie bez większych problemów.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt hipoteczny i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.