Co to jest wkład własny

W przypadku kredytu hipotecznego wiele banków wymaga, aby kredytobiorca oprócz zabezpieczenia, jakim jest na przykład hipoteka, pokrył część inwestycji sam. Przez kredytobiorców potocznie część inwestycji, którą pokrywają ze swojej kieszeni nazywana jest wkładem własnym. Banki operują także pojęciem loan to value (LTV).  LTV jest to wskaźnik, który określa wysokość kredytu w porównaniu do wartości zabezpieczenia. Im ten współczynnik będzie niższy, tym bank zaproponuje Ci korzystniejsze oprocentowanie. Jeśli natomiast Twój LTV będzie bardzo wysoki (80% i więcej), wtedy bank może zażądać dodatkowego ubezpieczenia, jakim będzie właśnie wkład własny.

Zazwyczaj banki oczekują, aby kredytobiorca wpłacił minimum 20% całej inwestycji, czyli, aby jego wkład własny wynosił właśnie 20%. Jeżeli natomiast kredytobiorca nie dysponuje taką kwotą, wtedy też bank nalicza sobie opłatę związaną z ubezpieczeniem i wyniesie ona ok. 3,5% od kwoty brakującej do wymaganego przez bank progu.

Warto posiadać wkład własny, ponieważ może on korzystnie wpływać na oprocentowanie kredytu, jakie zaproponuje nam placówka bankowa. Wkład własny nie oznacza, ze zawsze należy wpłacać tylko pieniądze, ponieważ w niektórych bankach wkład własny rozumiany jest niezwykle szeroko. Jednym ze źródeł wkładu własnego może być nadal dość popularna książeczka mieszkaniowa. Kredytobiorca który posiada wkład własny jest dla banku bardziej wiarygodny, bank nie obawia się o jego niewypłacalność, a sam kredyt hipoteczny będzie odznaczał się mniejszym ryzykiem.

Dobrym rozwiązaniem niekiedy jest również mniejszy wkład własny. Część środków przeznaczona na ten cel może zostać przez nas zainwestowana, wtedy też można ustrzec się niekorzystnych skutków wysokiego oprocentowania.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Kredyt, Kredyt hipoteczny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.