10 najlepszych lekarstw na długi

Długi można porównać to stanu choroby przewlekłej, z której trudno się wyleczyć i jeszcze trudniej z nią żyć. Gdyby istniał lekarz od zaległości finansowych z pewnością przygotowałby nam poniższą receptę:

Po pierwsze: zrób rachunek sumienia

Czy aby na pewno potrzebne były Ci trzecie czarne szpilki i kolejna para spodni, no bo wszystkie koleżanki takie mają? Jeśli przy odpowiedzi zawahałaś się to znaczy, że są Ci zbędne. Nie każdy musi mieć to samo i należy to zrozumieć… i liczyć siły na zamiary, w tym przypadku na stan naszych zarobków.  Jasne, każdy chce zarabiać jak najlepiej i dorównać innym, lepiej zarabiającym, ale czy postaw się a zastaw się, ma jakikolwiek sens? Pożyczka bez BIK teraz coraz bardziej popularna, też kiedyś musi zostać spłacona, dlatego zastanów się zanim ją weźmiesz. Skoro nie masz pieniędzy na codzienne wydatki, to z czego spłacisz pożyczkę, czy kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy?

Po drugie: licz

Przelicz swoje dochody, podlicz wydatki na niezbędne rachunki, media i rozrywki. Jeśli zostaną Ci jakieś wolne środki to zrób krok trzeci: odłóż je na konto oszczędnościowe, by zarabiały na siebie.

Po czwarte: ogranicz

Nie wydawaj pieniędzy ot tak, szczególne małe sumy, których nie rejestruje nasze oko – kilka złotych za bułkę, kawę na mieście, przy płaceniu nas nie boli, ale po zsumowaniu takich wydatków z miesiąca wychodzi konkretna kwota, którą można byłoby przeznaczyć na jakiś konkretny cel.

Po piąte: postanów

Postaw sobie za cel uzbieranie konkretnej kwoty do konkretnego terminu na spełnienie jakiegoś celu, łatwiej jest oszczędzać, kiedy masz przed oczami jasno postawiony cel.

Po szóste: realizuj

Małymi kroczkami staraj się wprowadzić swój plan oszczędzania w życie.

Po siódme: nie zrażaj się

Każdy ponosi porażki, ważne by umieć je przekuć w sukces.

Po ósme: nagradzaj siebie

Uzbieraną kwotę przeznacz na wyznaczony cel, a nie łatanie dziury w domowym budżecie.

Po dziewiąte: zrównoważ

Przede wszystkim wydatki swoje i rodziny, zawsze można zrobić coś lepiej, oszczędzać bezboleśnie też.

Po dziesiąte: nie stresuj się

Kiedy nie uda Ci się zrealizować wszystkiego od A do Z, ważne, by na Twojej karcie płatniczej nie było debetu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Kredyt i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.