Różnice pomiędzy kontem osobistym a oszczędnościowym

Konto osobiste

Najprostsza z wszystkich możliwości którą możemy wybrać do zarządzania naszymi finansami. Otrzymujemy numer konta, kartę do bankomatu i comiesięczne zestawienie wpłat i wypłat. Wiele banków oferuje również prowadzenia konta przez Internet – łatwość dostępu, szybsze przelewy, a co najważniejsze zero kolejek. Konto to nie oferuje nam jednak żadnych dodatkowych bonusów, nie tracimy ani nie zyskujemy.

Konto oszczędnościowe

Główną zaletą tego rachunku bankowego jest oprocentowanie oraz możliwość wpłat i wypłat ale to też nie jest zawsze dokładnie określone. Nie musimy więc zamrażać naszych pieniędzy tak jak w chwili gdy zakładamy lokatę. Swobodnie możemy operować naszymi środkami bez jakiegokolwiek uszczerbku dla oprocentowania. Jest to jednak tylko pozorna atrakcyjność, nie wszystko wygląda tak jak w reklamie, jeden nieuważny ruch, zapomnienie i nasze odsetki już do nas nie wrócą. Oczywiście wad tych nie usłyszymy od razu, ale możemy się o nich boleśnie przekonać już po fakcie.

Różnice

1. Cel:
• Konto oszczędnościowe jak sama nazwa wskazuje daje nam możliwość zgromadzenia dodatkowych pieniędzy
• Konto osobiste jest dla nas przysłowiową skarpetą ale oczywiście z większymi możliwościami zarządzania nimi
2. Funkcjonalność – na pierwszy rzut oka widać, że pod tym względem konto osobiste jest bardziej korzystne. Nie jesteśmy ograniczeni jedną wpłatą, bądź jednym przelewem miesięcznie, swobodnie i bez ograniczeń korzystamy z  naszego kapitału. Konto oszczędnościowe nie daje nam tej możliwości przez co możemy więcej stracić niż zyskać.
3. Czas – obydwa konta zobowiązują nas na jakiś określony czas zawarcia umowy, jednak konto oszczędnościowe w swoim zamyśle jest zawierane na dłuższy okres. Konto osobiste daje nam większą swobodę działania a również nie przykłada uwagi do tego co stanie się z naszymi odsetkami, w szybki i bezbolesny sposób możemy przenieść się do innego banku
4. Koszty – jeżeli chcemy oszczędzać i gromadzić odsetki musimy także zainwestować w to więcej środków finansowych. Z drugiej strony konta osobiste możemy określić jako prawie darmowe.
5. Różnorodność ofert -  nie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie konta oszczędnościowego, dlatego większy wybór i więcej opcji prezentuje konto osobiste
6. Przyzwyczajenia – jeśli nie jesteśmy osobami oszczędnymi a raczej bardziej skłonnymi do wydatków większy kłopot może sprawić nam konto osobiste, musimy się bardziej kontrolować aby bank nie przywłaszczył sobie naszych odsetek

Wariant dodatkowy

Jeżeli jesteśmy osobami z chęcią oszczędzania ale jest to dla nas rzecz prawie niewykonalna, możemy zawsze założyć konto oszczędnościowe jak i zarówno konto osobiste. Nie będziemy ograniczeni pod względem zarządzania pieniędzmi, zawsze możemy skorzystać z naszego konta które daje nam możliwość swobodnego przepływu pieniędzy. Po drugie nie będziemy zobligowani do zamrożenia kwoty którą umieściliśmy na koncie oszczędnościowym, jeżeli nagła potrzeba zmusi nas do zainwestowania tego kapitału w coś innego nie ponosimy strat gdyż odsetki również są nam przyznawane.

Różnice czy też podobieństwa

Jak widać różnice w prowadzeniu i korzystaniu z tych kont istnieją ale nie są one skrajne. Decyzja które wybrać musi być oparta na rozeznaniu rynku bankowego i różnych proponowanych ofert.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Konta i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.