Konto z obsługą obcych walut

Konto z obsługą obcych walut umożliwia gromadzenie oszczędności w walutach obcych, co jest niezwykle cenną usługą dla osób otrzymujących wynagrodzenie w obcej walucie lub po prostu często wyjeżdżających za granicę, gdyż pozwala na uniknięcie strat związanych z częstą wymianą pieniędzy w kantorze. Do najpopularniejszych walut obcych na kontach bankowych zaliczamy dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego, Euro oraz funta brytyjskiego. Konto osobiste w walutach obcych może służyć jako konto przeznaczone do wykonywania operacji pomiędzy rachunkiem w PLN a lokatą bankową prowadzoną w USD, EUR lub GBP. Prowadząc rachunek w walucie zaciągniętego w danym banku kredytu można rozliczać raty kredytowe bez ryzyka różnic kursowych.

Ponadto, konto walutowe daje użytkownikowi możliwość wykonywania przelewów odsetek od rachunków oszczędnościowych w walutach obcych jak również otrzymywania wpływów w walucie bez konieczności odsprzedawania tej waluty bankowi.   Dostęp do zgromadzonych środków powinien być możliwy za pośrednictwem placówek banku, serwisu internetowego oraz serwisu telefonicznego. Tak dzieje się w większości przypadków obecnych ofert, jednak warto dokładnie sprawdzić każdą umowę w poszukiwaniu dodatkowych kosztów za takie usługi.   W wielu bankach, takich jak np. Millennium Bank, posiadanie konta z obsługą obcych walut daje dostęp do innych atrakcyjnych produktów oszczędnościowych w walutach obcych, takich jak lokaty terminowe o wysokim oprocentowaniu.

Kluczowym elementem przy analizowaniu konkretnej oferty konta z obsługą obcych walut jest również sprawdzenie opłat za wypłatę środków z zagranicznego bankomatu. Czasem wysokość opłaty może wynieść  4% wartości wypłacanych środków (tak jest w banku BPH). Oznacza to, że wypłacając 100 Euro, koszt jednorazowej wypłaty wyniesie prawie 16 PLN. Niezwykle konkurencyjną staje się więc oferta banku HSBC, który nie pobiera żadnych opłat za wypłaty z bankomatów.

Tak jak w przypadku każdej operacji finansowej na obcej walucie, tak i tu istnieje możliwość zaistnienia nagłych, nieprzewidzianych wahań kursowych które mogą być przyczyną zarówno zysków, jak i strat. Jednak dla wielu osób obracających się w biznesowym środowisku międzynarodowym, założenie takiego konta będzie nie tylko zalecane, ale wręcz konieczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konto osobiste. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.