Konto małżeńskie

Jakie zalety wypływają z takiej zmiany:

  • Koszt zamiany jest porównywalny do założenia konta osobistego
  • Wspólne finanse do których każde z was ma dostęp
  • Dwie oddzielne karty płatnicze
  • Wspólna historia kredytowa – bardzo dobra podstawa do wzięcia kredytu np. na mieszkanie czy też samochód
  • Każdy posiada nieograniczony dostęp do całości środków finansowych
  • Przejrzystość w wpływach i wypływach gotówkowych i bezgotówkowych

Tutaj kryje się jeden minus. Przed podjęciem kroków do założenia wspólnego konta należy przede wszystkim posiadać bezgraniczne zaufanie do drugiej osoby. Rozwiązaniem może być także zawsze posiadanie wspólnego konta, ale także dwóch osobistych. Nie jest to zapewnieniem, że nie wierzymy w uczciwość małżonka, lecz chcemy pozostawić sobie strefę niezależności. Warto również zapoznać się z umową, jakie konsekwencje wynikają w sytuacji rozejścia się małżeństwa.

Wszystkie banki w swojej ofercie proponują nam możliwość posiadania konta tzw. małżeńskiego. Jednak aby założyć wspólne konto osobiste nie musimy być w związku małżeńskim. Takie konto mogą założyć dwie nawet obce sobie osoby, muszą spełniać tylko dwa warunki:

    1. Posiadania obywatelstwa Rzeczpospolitej Polskiej
    2. Prawo stałego pobytu w naszym kraju

Jest to bardzo dobre dla par które nie decydują się na zawarcie związku małżeńskiego.

Sprawy konfliktowe

Bank w umowie podpisywanej przez współposiadaczy konta zaznacza punkt w którym mowa o konfliktach pomiędzy nimi. W razie rozwodu bądź nieposzanowania przez jedną stronę decyzji drugiej, bank nie będzie ponosił odpowiedzialności za zaistniałą sytuację.

Kredyt

Jeżeli jedna ze stron chce zaciągnąć kredyt, druga osoba musi wyrazić na to zgodę. Bank będzie prawdopodobnie wymagał obecności drugiej strony przy podpisywaniu umowy.

Posiadanie wspólnego konta bankowego jest decyzją dość poważną i trzeba przemyśleć wszystkie opcje jakie mogą wyniknąć z korzystania z niego. Na pewno ogromnym atutem jest posiadanie wspólnych pieniędzy na wspólnym koncie o kontrolowanie ich poprzez wyciągi bankowe. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa. Jednak, mimo tego wszędzie tkwią haczyki dlatego przed podpisaniem umowy rozważmy wszystkie możliwości za i przeciw.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Konta i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.