Złota karta kredytowa – czy warto ją mieć

Często widzimy jak ładnie ubrana, zadbana kobieta w średnim wieku wyciąga ze swojego portfela złotą kartę kredytową. Można zadać sobie pytanie – „czy to mogłem być ja?”. Rozprawmy się zatem z mitami dotyczącymi złotej karty kredytowej.

Złota karta kredytowa – Co to jest i dla kogo?

Karta kredytowa jest formą karty płatniczej (na polskim rynku dominują dwaj dostawcy kart Visa oraz MasterCard) połączonej z kredytem odnawialnym w banku będącym wystawcą karty. Posiadanie karty kredytowej zwykle nie wymusza otwarcia rachunku w konkretnym banku.

Skoro już wiemy czym jest karta kredytowa, zajmijmy się zatem intrygującym złotym kolorem. Złoto od niepamiętnych czasów wywoływało niezdrowe uczucia w ludziach. Często stawało się przyczyną bójek, walk a niekiedy gorączek, które obejmowały całe społeczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku kart kredytowych – złoty kolor plastiku ma oznaczać prestiż.

Wgłębiając się w zasady przyznawania kart kredytowych na rynku (tzw. polityka banku), rzeczywiście posiadanie złotej karty kredytowej oznacza, że dana osoba przeszła przez sito eliminacyjne w postaci badania miesięcznych dochodów netto. Mówiąc po polsku, aby ubiegać się o złotą kartę kredytową trzeba odpowiednio dobrze zarabiać. Najniższy poziom dochodów (w zależności od banku) to obecnie poniżej tysiąca złotych miesięcznie. Zatem jak widać prestiż może być tani, choć znajdziemy też banki, które wymagają 5000 PLN miesięcznie udokumentowanego dochodu. Jak widać, złoto złotu nierówne.

Złota karta kredytowa – przywileje

Tak jak zostało dowiedzione powyżej, prestiż kosztuje, jednak w parze z nim idą zwykle przywileje. Złota karta kredytowa daje posiadaczowi dodatkowe możliwości, a niekiedy w jej koszt wliczone są dodatkowe produkty finansowe. Najbardziej popularnym pełnym produktem finansowym powiązanym ze złotą kartą kredytową jest ubezpieczenie. Ale to nie wszystko, banki w walce o prestiżowego klienta oferują coraz więcej. Wśród benefitów możemy znaleźć darmowe wypłaty z bankomatów we wszystkich krajach czy popularną ostatnio usługę Concierge.

Złota karta kredytowa – ile to kosztuje

Może nic nie kosztować. Tak jak w przypadku zwykłych kart kredytowych posiadacz ma możliwość spłaty bez ponoszenia odsetek – czyli nieoprocentowany kredyt (zwykle do 50 dni). Później jednak, pieniądze pożyczone od banku podlegają oprocentowaniu wyższemu niż w przypadku zwykłej linii kredytowej. Wydanie karty wiąże się z kosztem rzędu stu, stu kilkudziesięciu złotych, ale i tej opłaty można uniknąć. Wymogiem są obroty robione na karcie, im wyższe tym niższa opłata. W ten sposób banki ponownie zachęcają nas do korzystania z karty.

Oferty banków są różne, zatem radzimy wybierać rozważnie… korzystając z naszego rankingu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Karta kredytowa i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.