Karty kredytowe za granicą

Zdecydowana większość z nas kiedy wyjeżdza na zagraniczne wakacje, bierze ze sobą kartę kredytową. Jest to najlepsze zabezpieczenie jeżeli zabraknie nam pieniędzy. Jednak nie zawsze wiemy jak się nią posługiwać poza granicami naszego państwa – czy wybrać transakcje bezgotówkowe czy też wypłaty z bankomatu. Biorąc pod uwagę korzystanie z karty za granicą możemy zauważyć kilka argumentów za jak i przeciw. Kilka odpowiedzi pomoże nam użytkować kartę kredytową w odpowiedzialny sposób.

Co wybrać: kantor czy karta?

Oczywiste jest, że przed podróżą powinniśmy zabezpieczyć się w walutę kraju do którego się udajemy. Jednak nie zawsze bierzemy pod uwagę jak dużo pieniędzy potrzebujemy. Dlatego pojawia się pytanie, czy powinniśmy udać się do kantoru i wymienić pieniądze czy też zdecydować się na używanie karty. Mniej czasu oczywiście poświęcimy tej drugiej kwestii, oszczędzimy przy tym czas i pieniądze. W tym momencie pojawia się problem większości turystów. Czy nie przepłacimy za transakcję, czy lepiej wypłacić gotówkę z bankomatu. Oto krótkie porównanie:

1. Płatność kartą

Większość sklepów w różnych zakątkach świata nie pobiera opłat prowizyjnych. Jestesmy poniekąd zwolnieni wtedy z płacenia opłat. Jednak różnice kursowe już nas nie ominą. Dla przykładu jeżeli wymieniay pieniądze w kantorze, naliczany jest nam wyższy kurs. Mniej więcej na tym samych zasadach opiera się płatność kartą – bank posiada swoje rozliczenie, w większości opiera się to na walucie euro, jednak czasami walutą rozliczeniową jest dolar. Warto dlatego zorientować się jak sprawa wygląda w naszym banku. Nie ma sensu przepłacać przy podwójnym przewalutowaniu dlatego też korzystajmy z karty o danym rozliczeniu w państwie którego waluta dotyczy. Płacenie kartą posiada jeszcze jeden plus: karta kredytowa nie łączy się bezpośrednio z twoim bankiem, wydajesz właściwie pieniądze banku oczywiście w miarę limitu jaki otrzymałeś.

Przed wyjazdem zawsze sprawdzmy czy nie upłynął termin ważności karty. Możemy uniknąć przez to nieprzyjemnych sytuacji.

2. Wypłata z bankomatu

Każdy posiadacz karty kredytowej wie, że wypłaty z bankomatu są niekorzystne dla jedgo limitu. Pobierane są prowizje które często osiągają bardzo wysokie progi. Jedynym wyjściem jest korzystanie w bankomatach ze zwykłej karty płatniczej dołączonej do konta osobistego. Oczywiście za granicą poniesiemy wyższe koszta niż korzystając z niej w Polsce ale to nie tak duże jak używając karty kredytowej.

Kartą kredytową warto jest więc płacić za granicą, często banki też proponują też specjalną letnią ofertę, która może nam pozwolić na większą swobodę w korzystaniu z tej usługi. Pamiętajmy jednak, że przed podróżą warto zabezpieczyć się w walutę obcego kraju. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Karta kredytowa i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.