Czy katy zbliżeniowe są bezpieczne?

Coraz popularniejsze w ostatnim czasie karty zbliżeniowe, nie wymagające podawania PIN-u przy dokonywaniu płatności, mimo niewątpliwej wygody budzą również wiele wątpliwości.

Klienci zadają sobie pytanie czy mechanizm bezstykowego łączenia się z kartą nie stwarza ryzyka wykorzystania jej przez potencjalnych złodziei, bez udziału a nawet świadomości jej rzeczywistego posiadacza?

Operatorzy kart twierdzą, że dzięki odpowiedniej kontroli i nadzorowi zbliżeniowych terminali płatniczych ryzyko takie nie istnieje. Karta działa tylko z licencjonowanymi odbiornikami, dzięki czemu dokonanie płatności bez wiedzy jej posiadacza jest praktycznie niemożliwe.

A co z zagrożeniem wycieku danych? Czy wykorzystując mechanizm działania kart zbliżeniowych hakerzy nie są w stanie włamać ć się na nasze konto?
Okazuje się, że tu również nie mamy czego się bać. Przedstawiciele firm Visa i MasterCard uspokajają, że do przeprowadzenia jakichkolwiek transakcji z wykorzystaniem karty konieczne jest posiadanie fizycznego nośnika, tj. właśnie samej karty.
Trudno oceniać na ile wiarygodne są te zapewnienia, jednak wiele wskazuje na to, że są prawdziwe – jak dotychczas przestępcom nie udało się złamać zabezpieczeń systemu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Karta kredytowa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.