Budżet domowy studnia bez dna?

Wszyscy wiemy, że budżet domowy jest czymś czego nie da się zawsze zrealizować w 100%. Często zamiast wyjazdu na wakacje za granice jedziemy do teściów na wieś, bo po prostu nieoczekiwane wydatki wymuszają na nas zmianę planów. Wakacje zagraniczne owszem fajne, ale nie są niezbędne do życia, ale przy rozsądnym planowaniu wydatków swojej rodziny i optymalizacji domowego kapitału jesteśmy w stanie budżet domowy dopiąć.

Po pierwsze planuj z wyprzedzeniem, by móc odłożyć na nie jak największą część potrzebnej kwoty i nie obciążać swojego budżetu dodatkowymi ratami. Dotyczy to nie tylko większych zakupów, ale też zakupów bieżących. Udowodniono, że najwięcej pieniędzy wydajemy na jedzenie, to na mieście i to w supermarketach. Dlaczego? Bo kupujemy za dużo jedzenia i potem je wyrzucamy. Lepiej kupić mniej i je wykorzystać i mieć przestrzeń wolną w lodówce niż robić zapasy jak dla armii i potem większość produktów wyrzucać, bo skończy się data ważności. Po drugie inwestuj.

Inwestycje to świetny pomysł kiedy mamy co miesiąc trochę wolnych środków finansowych. Możemy wtedy założyć konto oszczędnościowe, na którym pieniądze nie będą zamrożone jak na lokacie i mamy do nich swobodny dostęp. Jeśli możesz sobie pozwolić na zamrożenie środków ulokuj je na lokacie inwestycyjnej – zyski będą większe niż na koncie oszczędnościowym.

Po trzecie korzystaj z okazji.  Oszczędzanie to nie tylko odkładanie pieniędzy na czarną godzinę, ale również np korzystanie z promocji, przy zakupach za 40 złotych bon rabatowy na 10zł? Jeśli i tak musisz zrobić większe zakupy to wybierz sklepy oferujące tego typu promocje. Dlaczego? Z reguły są to sieciówki, więc ich oferta jest tańsza niż innych sklepów, po drugie bony rabatowe i zniżki możesz wykorzystać z reguły w dowolnym czasie i na dowolne produkty (wyjątkiem mogą być alkohole i papierosy). Możesz sobie wyrobić kartę moneyback, dzięki której możliwy jest zwrot części pieniędzy za zakupione towary w popularnych sieciach sklepów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Karta kredytowa, Konta, Lokaty i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.