Bezpieczeństwo kart kredytowych

Bezpieczeństwo kart kredytowych opiera się na dwóch frontach. Z jednej strony są to zabezpieczenia elektroniczne karty kredytowej, z drugiej są to ubezpieczenia karty oferowane przez banki oraz limity płatności.

Bezpieczeństwo kart kredytowych – główne zabezpieczenia

Większość kart kredytowych zabezpieczonych jest numerem PIN. W przypadku niektórych kart Visa lub American Express zabezpieczeniem jest własnoręczny podpis. Numer PIN to 10 000 możliwości wpisania kombinacji 4 cyfr. Zatem prawdopodobieństwo wpisania odpowiednich jest marginalne. Najczęściej 3krotne, błędne wpisanie kodu PIN powoduje zablokowanie karty kredytowej. Po umieszczeniu karty w terminalu urządzenie odczytujące przesyła dalej dane dotyczące banku-wydawcy karty, numeru rachunku związanego z kartą kredytową oraz numeru karty kredytowej. Dane te zamienia na 16 bitową liczbę, która następnie jest szyfrowana algorytmem DES. Zaszyfrowaną wartość komputer porównuje z numerem PIN wprowadzonym przez użytkownika karty. Zabezpieczeniem karty są też powszechnie już stosowane chipy, które wg ekspertów są w tym momencie, ze względu na trudności technologiczne, nie do podrobienia.

Drugi aspekt zabezpieczeń to ubezpieczenia karty oraz limity. Banki chętnie udzielają ubezpieczeń na karty kredytowe. Koszt takich ubezpieczeń to prowizja w granicach dziesiętnych ułamków procentowych liczonych od obciążonej kredytem kwoty lub też opłata wahająca się w okolicy kilku złotych. Z uwagi na to, że wymienione kwoty są niewielkie warto zastanowić się nad taką formą zabezpieczenia karty kredytowej. Banki, podpisując umowy dotyczące kart kredytowych, pytają też swoich klientów o limity dzienne wypłat na podstawie karty. Użytkownik karty musi się zastanowić jaka kwota będzie na tyle wysoka, że nie sprawi mu kłopotów w załatwianiu bieżących spraw i jednocześnie będzie zabezpieczeniem jego karty kredytowej.

Coraz powszechniejsze staje się używanie kart kredytowej w transakcjach dokonywanych przez Internet. W tym przypadku musimy zachować ostrożność i sprawdzić wiarygodność strony, na której dokonujemy płatności kartą. Sprawdzamy też czy formularz płatności jest zabezpieczony w odpowiedni sposób np. poprzez właściwe certyfikaty lub protokół https.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza wiedzy, Karta kredytowa i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.